ଓଡିଆ ନାଟକ 'ସୀତା' ର ଏକ ଦୃଶ୍ୟ |
ଥିଏଟର ପ୍ରେମୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଉତ୍ସବର ଉଦଘାଟନୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ଭିତ୍ତିକ ଜୀବନ ରେଖା ଥିଏଟର ଟ୍ରୁପ୍ ଏକ ଓଡିଆ ନାଟକ 'ସୀତା' ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲା, ଯାହାକି ଜଣେ ମହିଳାର ପରିଚୟ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥାଏ |

ସ୍ୱର୍ଗତ ରତି ରଂଜନ ମିଶ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଏହି ନାଟକଟିକୁ ଓଡିଶାର ବିଶିଷ୍ଟ ଥିଏଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଭିନ ରାଉତରାୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସହରର ସୂକ୍ଷ୍ମ ଅଭିନେତାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହା ମଞ୍ଚସ୍ଥ ହୋଇଥିଲା। ନାଟକର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚରିତ୍ର ଥିଲା ସୀତା କିନ୍ତୁ ସେ ରାମାୟଣ ଉପନ୍ୟାସର ନୁହଁନ୍ତି | ନାଟକଟି ଅଗ୍ରଗତି କଲାବେଳେ ସେ ଚାରିଜଣ ବନ୍ଧୁ - ଜଣେ ରାଜକୁମାର, ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୁଅ, ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପୁଅ ଏବଂ ଜଣେ ବଢ଼େଇଙ୍କ ପୁଅଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦର କାରଣ ହୋଇଗଲା, ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କୁ ରାତିରେ ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଶେଷରେ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେହି ଜଣେ ତାଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହେଲେ ନାହିଁ | କାହାଣୀର ନୈତିକତା ଥିଲା ମହିଳାଙ୍କୁ ବସ୍ତୁ ପରି ନୁହେଁ ବରଂ ସମ୍ମାନର ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

ଓଡ଼ିଶା ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ ଓ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଓଡ଼ିଶା ସଂଗୀତ ନାଟକ ଏକାଡେମୀ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଓ ପୂର୍ବାଞ୍ଚଳ ସାଂସ୍କୃତିକ କେନ୍ଦ୍ର, କୋଲକାତା,  ସଂସ୍କୃତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଭାରତ ସରକାର ପକ୍ଷରୁ ଓ ଓଡିଶା ନାଟ୍ୟ ସଂଘ ଭୁବନେଶ୍ୱର ମିଳିତ ଭାବରେ ଏହି ଉତ୍ସବର ଆୟୋଜନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସମ୍ମାନଜନକ ମହୋତ୍ସବ କିଛି ସୁନ୍ଦର ନାଟକ ମଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ସହରକୁ କିଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଥିଏଟର ଟ୍ରୁପ୍ ଆଣିଥାଏ |