ଏହି ଟ୍ୟୁଟୋରିଆଲ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ତିଆରି କରିବା ଏବଂ ବାଟୋଇ ସ୍ପେସ୍ ରେ ଏକ ବିଦ୍ୟମାନ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ କରିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ଏହି ବିକଳ୍ପ ଲାଇଭ୍ ଯିବା ପାଇଁ ସମ୍ପାଦକ (ଯଦି ଉପଲବ୍ଧ) ଏବଂ ପତ୍ରିକାର ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ଠାରୁ ଅନୁମୋଦନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ |

ଏକ ଆର୍ଟିକିଲ୍ କିପରି ତିଆରି କରିବେ

  1. ଆପଣଙ୍କର ଫାଇଟୁନ୍ ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ କୁ ଲଗ୍ଇନ୍ କରନ୍ତୁ |

  2. ନିମ୍ନରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ପରି ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଯୋଡନ୍ତୁ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

ଚିତ୍ର 1

  1. ତାପରେ ନିମ୍ନରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ପରି ନୂତନ ପୋଷ୍ଟ ଯୋଡନ୍ତୁ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

ଚିତ୍ର 2

  1. ଉପଲବ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଶୀର୍ଷକ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ | ଏହା ତୁମର ପୋଷ୍ଟ ର ଟାଇଟଲ୍ ହେବ |

ଚିତ୍ର 3

  1. ଉପଲବ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣଙ୍କର ପୋଷ୍ଟ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ | Phytoon.com ରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ଯୋଡିବା କିମ୍ବା ଏଡିଟ୍ କରିବାବେଳେ, ଆପଣ [ଏକ ଇମେଜ୍ କିମ୍ବା ଏକ PDF ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ କିମ୍ବା ଏପରିକି ଏକ ଫାଇଲ୍ ଆର୍କାଇଭ୍ ଏମ୍ବେଡ୍ କରିପାରିବେ) (https://www.phytoon.com/techreview/how-include-file-publishing-phytoon- 609e78e4c1a66) |

  2. ଥରେ ସୂଚନା ପ୍ରବିଷ୍ଟ କରିସାରିବା ପରେ ତଳକୁ ସ୍କ୍ରୋଲ୍ କରିଲେ ତିନୋଟି ବଟନ୍ ଦେଖିପାରିବେ |

  • ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଭାବରେ ସେଭ୍ କରନ୍ତୁ: ତୁରନ୍ତ ପ୍ରକାଶନ ନକରି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ସେଭ୍ କରିବାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ | ଏହି ଉପାୟରେ, ଆପଣ ଯେତେ ଚାହିଁବେ ଏହା ଉପରେ କାମ କରିପାରିବେ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲେ ଏହାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବେ | ଏଠାରେ ଆପଣ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ର ଯୋଗ/ସଂପାଦନ ପୃଷ୍ଠାରେ ରହିବେ |
  • ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ ଭାବରେ ସେଭ୍ କରନ୍ତୁ: ଆପଣଙ୍କର ଆର୍ଟିକିଲକୁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ପ୍ରକାଶ ନକରି ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ | ଏଠାରେ, ଆପଣ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ର ଯୋଗ/ସଂପାଦନ ପୃଷ୍ଠାରୁ ବାହାରକୁ ଯିବେ |
  • ପ୍ରକାଶନ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ଅଗ୍ରଗତି କର: ଆପଣଙ୍କର ଆର୍ଟିକିଲ୍ ସେଭ୍ କରିବାକୁ ଏବଂ ପ୍ରକାଶନ କରିବାକୁ ଅଗ୍ରଗତି କରିବାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |
  1. ପରବର୍ତ୍ତୀ ପୃଷ୍ଠାରେ, ‘ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପତ୍ରିକା’ ବାଛନ୍ତୁ ଏବଂ ନିମ୍ନରେ ଥିବା ‘ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ସଞ୍ଚୟ ଏବଂ ଅଗ୍ରଗତି କର' ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

ଚିତ୍ର 4

  1. ପରବର୍ତ୍ତୀ ପୃଷ୍ଠା ଆପଣଙ୍କୁ ପତ୍ରିକା କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ଏବଂ ବାଛିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଆର୍ଟିକିଲ୍ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି | ଏହା ମଧ୍ୟ ତୁମ ଆର୍ଟିକିଲ ବିଷୟରେ ନିମ୍ନଲିଖିତ ସୂଚନା ଯୋଡିବା / ସଂପାଦନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ | ଆମେ ନିମ୍ନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିଷୟରେ ସଂକ୍ଷେପରେ ଆଲୋଚନା କରିବା |
  • ସ୍ଲଗ୍ ଟାଇଟଲ୍
  • ସାରାଂଶ
  • ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଚିତ୍ର
  • ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଚିତ୍ରର କ୍ୟାପସନ୍
  • ବିଷୟଗୁଡିକ
  • ଆକ୍ସେସ୍ ପ୍ରକାର

ସ୍ଲଗ୍ ଟାଇଟଲ୍

ଡୋମେନ୍ ନାମ ପରେ ପର୍ମାଲିଙ୍କ୍ ର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଆସୁଥିବା ଏକ ପାଠ୍ୟ | ଯଦିଓ ଏହା ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ସେଟ୍ ହୋଇଛି, ଏହାକୁ ସର୍ବଦା ସେପରି ଛାଡିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇନଥାଏ | ଡିଫଲ୍ଟ ସ୍ଲଗ୍ ଉଭୟ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଏବଂ ମଣିଷ ପାଇଁ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇନପାରେ |

ଏକ ପୋଷ୍ଟର ସ୍ଲଗ୍ ଟାଇଟଲ୍ କିପରି ସେଟ୍ କରିବେ |

ସ୍ଲଗ୍ ସେଟ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଦୁଇଟି ମୌଳିକ ନିୟମ ଜାଣିବାକୁ ପଡିବ:

  • ହାଇଫେନ୍ ସହିତ ସ୍ପେସ୍ ବଦଳାନ୍ତୁ (-)
  • କେବଳ ଛୋଟ ଅକ୍ଷର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ

ସାରାଂଶ

ପୋଷ୍ଟର ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ସମୀକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରେ |

ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଚିତ୍ର

ଏହା ପାଠକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ଭିଜୁଆଲ୍ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଆର୍ଟିକିଲର ଶୀର୍ଷରେ ଦେଖାଯାଏ |

ଏକ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଚିତ୍ର ଅପଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ

ଆପଣ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଆପଣଙ୍କର ସ୍ଥାନୀୟ ସିଷ୍ଟମରୁ ଏକ ଚିତ୍ର ବ୍ରାଉଜ୍ କରିବାକୁ (350 KB ରୁ କମ୍ ହେବା ଉଚିତ) ଅପଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

ଏକ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଚିତ୍ର ତିଆରି କରନ୍ତୁ

ଏକ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଚିତ୍ର ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ, ପ୍ରତିଛବି ପୃଷ୍ଠଭୂମି ରଙ୍ଗ ଏବଂ ପାଠ୍ୟ ରଙ୍ଗ ବାଛନ୍ତୁ, ଏବଂ ପ୍ରତିଛବି ପାଠ୍ୟ ଏବଂ ଫଣ୍ଟ ଆକାର ସେଟ୍ କରନ୍ତୁ | ତାପରେ ପ୍ରତିଛବି ତିଆରି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେଭ୍ କରନ୍ତୁ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଚିତ୍ରର କ୍ୟାପସନ୍ ଯୋଡନ୍ତୁ

ଏହା ହେଉଛି ପାଠ୍ୟ ଯାହା ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଚିତ୍ର ତଳେ ଦେଖାଯାଏ, ସାଧାରଣତ ଏହାକୁ ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଦେବା କିମ୍ବା ଉତ୍ସ ଆଟ୍ରିବ୍ୟୁସନ୍ ପ୍ରଦାନ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ |

ବିଷୟଗୁଡିକ

ଏହା ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଗୁଡ଼ିକୁ ସର୍ଟ ଏବଂ ଗ୍ରୁପ୍ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ |

ଆକ୍ସେସ୍ ପ୍ରକାର

  • ଖୋଲା: ସମସ୍ତେ ଦେଖି ପାରିବେ
  • କେବଳ ସଦସ୍ୟ: ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ
  1. ଥରେ ସାରିବା ପରେ, ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

  2. ଏକ ପପ୍-ଅପ୍ ଦେଖାଯିବ, ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଦାଖଲ ଟିପ୍ପଣୀ ଟାଇପ୍ କରିପାରିବେ | ଥରେ ହୋଇଗଲେ, ଆଗକୁ ବଢିବା ପାଇଁ ଠିକ୍ ଅଛି ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ପପ୍-ଅପ୍ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ବାତିଲ୍ କରନ୍ତୁ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ |

ଚିତ୍ର 5

ଥରେ ଆପଣଙ୍କର ପୋଷ୍ଟ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଦାଖଲ ହେବା ପରେ, ଏହା ପତ୍ରିକାର ସମ୍ପାଦକ (ଯଦି ନିଯୁକ୍ତ) ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ତା’ପରେ ଏହା ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ପତ୍ରିକାର ପ୍ରକାଶକଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବ | ଯଦି ଅନୁମୋଦିତ ହୁଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଆର୍ଟିକିଲ୍ ଲାଇଭ୍ ହେବ |