ଯେହେତୁ ଆପଣ ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧଟିକୁ ପଢୁଛନ୍ତି ଆମେ ଅନୁମାନ କରୁଛୁ ଯେ ଆପଣ ଇଣ୍ଟରନେଟ ସହ ଭଲ ଭାବରେ ପରିଚିତ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଆପଣ ୱେବ୍ ସର୍ପିଙ୍ଗ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଅଳ୍ପ ବହୁତେ ଜାଣିଥିବେ । କିନ୍ତୁ ଏମିତି କିଛି ୱେବ୍ସାଇଟ୍ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ସାଧାରଣ ୱେବ୍ ବ୍ରାଉଜରରେ ଖୋଲି ପାରିବା ନାହିଁ, ଅର୍ଥାତ୍‌ ତାହା ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ୱେବ୍୍ ବ୍ରାଉଜର୍ ପାଇଁ ଅଦୃଶ୍ୟ ଅଟେ । ଆଉ ସବୁଠାରୁ ମଜା କଥା ହେଉଛି ଯେ ଦୃଶ୍ୟ ୱେବ୍ସାଇଟ୍‌ ଠାରୁ ଢେର ଅଧିକ ୱେବ୍ସାଇଟ୍ ରହିଛି ଯାହା ଆମ ପାଇଁ ଏବେ ବି ଲୁକ୍କାୟିତ ।

ୱେବ୍ର ଏହି ଲୁକ୍କାୟିତ ବିଭାଗ ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ୍ ସେମାନଙ୍କ ଫଳାଫଳରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତାହାକୁ ଆମେ ଡିପ୍‌ ୱେବ୍ କହିଥାଉ ।

ଏକ ହିମଖଣ୍ଡ ପରି, ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଅନେକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଜିନିଷ ଲୁକ୍କାୟିତ ଅବସ୍ଥାରେ ରହିଛି, ଯାହା ସାଧାରଣ ବ୍ୟବହାକାରୀଙ୍କ ଅଦୃଶ୍ୟ ସଦୃଶ । ଅର୍ଥାତ୍‌ ସାଧାରଣ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅପହଞ୍ଚ ରହିଛି । ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ସେ ବିଷୟରେ କିଛି ଜାଣିବା ।

ସରଫେସ୍ ୱେବ୍: ଏହା ହେଉଛି ସାଧାରଣ ୱେବ୍ ଯାହାକୁ ଆମେ ଜାଣୁ | ଯେକୌଣସି ସନ୍ଧାନ ଫଳାଫଳ ଯାହା ଆମେ ଏକ କୀୱାର୍ଡ ପ୍ରବେଶ କଲାବେଳେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇଥାଏ, ତାହା ସରଫେସ୍ ୱେବ୍ ରେ ଥାଏ ।

ଡିପ୍ ୱେବ୍: ଏହା ଏକ ଅଦୃଶ୍ୟ ୱେବ୍ ଯାହା ସାଧାରଣ ବ୍ରାଉଜରରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୋଇ ନ ଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ TOR ବ୍ରାଉଜର୍ ପରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ରାଉଜର୍ ଆବଶ୍ୟକ ।

ଡାର୍କ୍ ୱେବ୍: ଏହା ଆହୁରି ଗଭୀର ଏବଂ ଅଧିକ ଅଦୃଶ୍ୟ | ଡାର୍କ ୱେବ୍ରେ ଥିବା ବିଷୟବସ୍ତୁ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ହୋଇକି ଥାଏ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ରାଉଜ୍ କରିବା ସମୟରେ ଯଦି ଆପଣ ନିଜକୁ ଅଜ୍ଞାତ ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ | ଏଥିରେ ମୁଖ୍ୟତ ବେଆଇନ ସାମଗ୍ରୀ, ଭିଡିଓ, ଡ୍ରଗ୍ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ର ପରି ଉତ୍ପାଦ ରହିଥାଏ | ଏହା ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ସ୍ଥାନ, ଏବଂ ଆମେ ଦୃଢ ଭାବରେ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛୁ ଯେ ସଠିକ୍ ଜ୍ଞାନ ବିନା ଆପଣ ଡାର୍କ ୱେବ୍କୁ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ବା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

ଇନଭିଜିବିଲିଟି (ଅଦୃଶ୍ୟତା) ଏବଂ ଡିପ୍ ୱେବ୍

ଇନଭିଜିବଲ (ଅଦୃଶ୍ୟ) ୱେବ୍ ଶବ୍ଦ ୧୯୯୪ରେ ଜିଲ୍ ଏଲସୱର୍ଥଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା ଯାହା କୌଣସି ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇନଥିବା ୱେବ୍ସାଇଟକୁ ସୂଚାଇଥାଏ । ୧୯୯୬ରେ ଫ୍ରାଙ୍କ୍ ଗାର୍ସିଆ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ମାର୍କେଟିଂ ବିଷୟରେ ଏକ ପ୍ରବନ୍ଧରେ ଏହି ସମ୍ପର୍କରେ ଲେଖିଥିଲେ ।

“ଏହା ଏମିତି ଏକ ୱେବ୍ସାଇଟ୍ ଯାହା ସମ୍ଭବତ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏହାକୁ କୌଣସି ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିବା ଦରକାର ମଣିଲେ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଏପରି ସାଇଟ୍‌ ଗୁଡିକୁ କେହି ଖୋଜି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇ ରହିଥାଏ । ଆମେ ଏପରି ସାଇଟ୍‌ ଗୁଡିକୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ବା ଲୁକ୍କାୟିତ ୱେବ୍ କହିଥାଉ" । ଡିପ୍‌ ୱେବ୍ ରେ ବହୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ଯେପରିକି - ଡାକ୍ତରୀ ସୂଚନା, ଅନଲାଇନ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍, ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ରେକର୍ଡ, ୱେବ୍ ଅଭିଲେଖାଗାର, ସରକାରୀ ଇଣ୍ଟେଲ ଇତ୍ୟାଦି ତଥ୍ୟ ରହିଥାଏ । ଏହାବ୍ୟତୀତ ଏହି ୱେବ୍ର ରେ ଅଣ-ସୂଚୀବଦ୍ଧ ସାଇଟ୍, ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଜ୍ଞାତତାରେ ପ୍ରକାଶିତ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଓ ସରକାରଙ୍କୁ ସମାଲୋଚନା କରୁଥିବା ଭଳି କିଛି ଲେଖା ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ ।

ଡାର୍କ ୱେବ୍ ମଧ୍ୟ କିଛି ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ପରି, ଲୋକମାନେ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହାର ଅପବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ତଥାପି, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଏହି ଲୁକ୍କାୟିତ ୱେବ୍ ର ସକାରାତ୍ମକ ବ୍ୟବହାର ଅଛି | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଏହା ଏକ ଜାତୀୟ ଫାୟାରୱାଲକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ, ଯେପରିକି ଚାଇନା କିମ୍ବା ଉତ୍ତର କୋରିଆ, ଯେଉଁଠାରେ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ସାଧାରଣତ ଲୁକ୍କାୟିତ ସାଇଟଗୁଡିକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଅବରୋଧ କରାଯାଏ | ଅନେକ ଉପାୟରେ, “ଡାର୍କ୍ ୱେବ୍ ର ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ପାର୍ଶ୍ୱ ଅଛି |”

ଡିପ୍‌ ୱେବ୍କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା କେମିତି ?

ଯେପରି ଆମେ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲୁ, ଯେ ଏଭଳି ୱେବ୍ସାଇଟ୍‌ ଗୁଗୁଲ, ବିଙ୍ଗ୍ ଭଳି ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ସର୍ଚ୍ଚ ଇଞ୍ଜିନ ଗୁଡିକରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ ହୋଇ ନ ଥାନ୍ତି । ୱେବର ଏହି ଅଂଶକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ହେଲେ, ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଜିନିଷ ଅଛି:

  1. ଏକ ଭଲ VPN ସେବା
  2. ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରସ୍
  3. ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ୱେବ-କ୍ୟାମ ଆବୃତ ଏବଂ ମାଇକ୍ ଅକ୍ଷମ ରଖନ୍ତୁ
  4. Tor ବ୍ରାଉଜର ଇନ୍‌ଷ୍ଟଲ୍‌ କରନ୍ତୁ

Tor କ’ଣ - ଅନିୟନ୍‌ ରାଉଟର ?

Tor ହେଉଛି ଅନିୟନ୍ ରାଉଟିଙ୍ଗ୍‌ ନାମକ ଏକ ପ୍ରୋଟୋକଲର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତ । ଏହି ସଫ୍ଟୱେରଟି ଏକ ୱେବ୍ ବ୍ରାଉଜର ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । Tor ନିଜ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଜ୍ଞାତ ରଖେ । ଏଥିପାଇଁ ଅନିଅନ୍ ରାଉଟିଙ୍ଗ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅନିୟନ୍ ରାଉଟିଙ୍ଗ୍‌ ସମ୍ପର୍କରେ

୧୯୯୦ ଦଶକର ମଧ୍ୟ ଭାଗରେ ଆମେରିକାର ନାଭାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ ଅନିୟନ୍ ରାଉଟିଙ୍ଗ୍ ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲା । ଏକ ଅଜ୍ଞାତ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ନେଟୱାର୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ କୌଶଳ । କହିବାକୁ ଗଲେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ନେଟୱାର୍କକୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ଏକ ମାଧ୍ୟମ । ଏହାର ଏପରି ନାମକରଣର କାରଣ ହେଉଛି, ଯେପରି ଏକ ପିଆଜରେ ଅନେକ ସ୍ତର ଅଛି, ସେହିପରି ଅନିୟନ୍‌ ରାଉଟିଙ୍ଗ୍‌ ରେ ପିଆଜ ଭଳି ଅନେକ ଗୁଡିଏ ସ୍ତର ରହିଛି । ଏଥିରେ ଆମେ ପଠାଉଥିବା ତଥ୍ୟ ଗୁଡିକୁ ସ୍ତର ପରେ ସ୍ତର ହୋଇ ଗୋଟିଏ ଜାଗାରୁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ଜାଗାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଥାଏ । ଅନିୟନ୍‌ ରାଉଟିଙ୍ଗ୍‌ ରେ ଗତି କରୁଥିବା ବାର୍ତ୍ତାଗୁଡ଼ିକ ସ୍ତର କିମ୍ବା ଏନକ୍ରିପସନ୍ ରେ ଆବଦ୍ଧ |

ଏକ ସରଳ ରାଉଟିଙ୍ଗ୍‌ ରେ, ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଦ୍ୱାରା ପଠାଯାଇଥିବା ଅନୁରୋଧ କିଛି ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଚ୍ୟାନେଲ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚେ | କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ, ଅନିୟନ୍‌ ରାଉଟର ନାମକ ଏକ ନୋଡ୍ ସିରିଜ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଡାଟା ବାଉନ୍ସ ହୁଏ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ନୋଡ୍ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ହୋଇଥିବା ତଥ୍ୟରୁ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ର ଏକ ସ୍ତରକୁ ପିଲ୍ କରେ | ଅନ୍ତିମ ନୋଡରେ, ଏନକ୍ରିପସନ୍ ର ଶେଷ ସ୍ତର ଅପସାରିତ ହୁଏ , ଏବଂ ଏହା ପରେ, ସେହି ନୋଡ୍ ଇଚ୍ଛା ସର୍ଭରକୁ ଅନୁରୋଧ ପଠାଏ |

ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ନେଟୱାର୍କରେ ସ୍ନିଫିଙ୍ଗ୍ କରୁଥିବା ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଜ୍ଞାତ କରିଥାଏ କାରଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଧ୍ୟସ୍ଥି ନୋଡ୍ କେବଳ ପୂର୍ବ ନୋଡ୍ ଏବଂ ଆଗାମୀ ନୋଡ୍ ବିଷୟରେ ଜାଣିଥାଏ | ଅନୁରୋଧଟି କେଉଁଠାରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ତାହା ଟ୍ରାକ୍ କରିବା ପ୍ରାୟ ଅସମ୍ଭବ |

ଅନିଅନ୍‌ ରାଉଟିଙ୍ଗ୍‌ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଚିହ୍ନଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାବେଳେ ଅନେକ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ନୋଡ ଯୋଗୁଁ ଏହା ଅପେକ୍ଷାକୃତ ମନ୍ଥର ଅଟେ । ଏହାର ଲାଭ ଓ କ୍ଷତି ସମପରିମାଣର ଯେପରିକି ତୁମେ ଯଦି କିଛି ହରାଇବ ତେବେ କିଛି ପାଇବ ।

ୱେବ୍ସାଇଟ୍‌ ଅନୁକ୍ରମିତ ବା ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ନ ହୋଇଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା Tor ଆପଣଙ୍କୁ ପୁରା ୱେବକୁ ପ୍ରବେଶ କରାଇ ପାରିବ । Tor ମୁଖ୍ୟତ ଅଜ୍ଞାତ ରୂପରେ ଅନଲାଇନ୍‌ ବ୍ରାଉଜିଂ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥାଏ ।

ନିଷ୍କର୍ଷ

ଯଦିଓ ଡିପ୍‌ ୱେବ୍ ଏବଂ ଡାର୍କ ୱେବ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବେଆଇନ ବୋଲି ଧରାଯାଏ ନାହିଁ, ତଥାପି ଡାର୍କ ୱେବ୍ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର ପରାମର୍ଶ ଦେବୁ ଯେ ଏହି ପ୍ରବନ୍ଧକୁ ଡାର୍କ ୱେବ୍ କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଗାଇଡ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର ନ କରି ବିପଦ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଜାଣନ୍ତୁ । ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଏକ ଦୁଇଧାରିଆ ଖଣ୍ଡା । ଏଣୁ ଏଥିରେ ଖେଳିବା ପୂର୍ବରୁ ଯଥଷ୍ଟେ ସଚେତନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବା ଉଚିତ୍‌। ସେହିପରି ଡାର୍କ୍ ଓ୍ବେବ୍ ହେଉଛି ଏପରି ଏକ ଖଣ୍ଡା, ଯାହା ସହ ଖେଳିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ ତେଣୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରୁ ନିବୃତ୍ତ ରହିବା ଉଚିିତ୍‌ ।

ଲୁକ୍କାୟିତ ୱେବ୍ ହେଉଛି ଅଦ୍ଭୁତ ସମ୍ଭାବନାର ଏକ ବିଶାଳ ଭଣ୍ଡାର, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି କୌଶଳ ଏବଂ ସତର୍କତା ସହିତ ଏକ ନୂତନ ଏବଂ ରୋମାଞ୍ଚକର ସ୍ଥାନ ସହିତ ପରିଚିତ କରାଇପାରେ । କ୍ଷଣିକ କୌତହଳ ପାଇଁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର ନ କରି ଏହାର ସଠିକ୍ ମାର୍ଗକୁ ଅନୁସରଣ କରିପାରିଲେ, ଏହା ଆମ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଉପକରଣ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ।


Translated from Hidden Web and the Onion Routing